Post

Etanol Şömine

BİO-ETANOL NEDİR

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan Bio-ethanol şeker kamışı, buğday yada mısır gibi şekerli, nişastalı ya da selülozlu bitkilerin doğal yollarla fermantasyonu ile elde edilen %100 organik alkoldür. Tamamen biyolojik ürünlerin bileşiminden oluşan bio-ethanol, ekolojik dengeye zarar vermeyen temiz yanma özelliğiyle bacasız olarak ev, işyeri , otel ve restoranların her noktasında uygulanabilir. Bugün içki yapımında kullanılan alkol olarak bilinmesinin yanında bio-ethanol ile çalışan motorlar da geliştirilmiştir.

Günlük araçlarımızda kullanılan benzinde ufak bir yüzde olarak bio-etanol bulunmaktadır. Ayrıca Bazı ülkelerde şeker kamışı üretiminin yüksek oranda olması sebebiyle toplu taşıma araçları ve taksiler tamamen bio-ethanol ile çalışmaktadır. Çevre dostu olmasının sebebi ise,yanma sırasında çıkan karbondioksidin, bitkilerin gelişimi sırasında bünyelerinde topladığı karbondioksit oranına eşit olmasıdır. Dolayısıyla atmosfere ekstra karbondioksit yükü vermemektedir.

SIK SORULAN SORULAR

             1. Bacasız şömine yanarken zararlı gazlar açığa çıkar mı?

Kullanılan yakıtın tarım ve orman ürünlerinden üretilmesi yani fosil olmayan bio yakıt olması nedeniyle yanma sonucu ortaya sadece ısı+su buharı ve CO2 çıkar. Açığa çıkan karbondioksit 2 orta boy mumun yanması sonucu açığa çıkan karbondioksit kadardır. Tehlikeli olan karbonmonoksit, azot oksit ve aldehit gibi zararlı atık gazlar 750oC'den sonra açığa çıkar. Etanol yakan BlueFlame bacasız şöminelerde yanma sıcaklığı 400oC'nin altında olduğu için bu gazların ortaya çıkacağı zararlı atıklar oluşmaz ve insan sağlığı açısından risk oluşturmaz. Bacasız şöminelerin verimliliği. Bacasız şöminelerde yanma sırasında herhangi bir zararlı atık, is yada duman çıkmaması nedeniyle baca kullanma ihtiyacı bulunmamaktadır. Standart şöminelerde ısının 2/3 bacadan çıkarak kaybolmasına rağmen bacasız şöminelerde çıkan ısının %100′ü ortam içinde kalmaktadır. Bu da bacasız şömineleri son derece verimli hale getirmektedir.

             2. Bacasız şömine sistemleri taşınabilir mi?

Bacasız şömineler herhangi bir baca sistemi gerektirmediği için ve dahili yakıt haznelerine sahip oldukları için tamamen modüler ve taşınabilirler. Bu yüzden kiralık evlerde oturanlar için ya da yazlık-kışlık evlerde oturanlar için son derece uygun bir şömine çözümüdür.

             3. Yakıt Tüketimi ne kadardır? 

Şöminenin modeline ve yanma ayar mekanizmasının kullanım şekline göre değişkenlik göstermekle beraber  yaptığımız testlerde 1,2 lt kapasiteli bir yanma haznesinin 3-4 saat kesintisiz yandığı tespit edilmiştir.  Bacasız şömineler ile ilgili kalite belgelendirme kuruluşlarının normları vardır. TÜV kalite belgelendirme kuruluşunun kriterlerine göre şöminenin yanma haznesi saatte 0.5 litre'den fazla yakıt tüketmeyecek ebatlarda üretilmelidir. Yanma haznesinin tüm metal aksamları paslanmaz çelikten üretilmelidir.

             4. Bacasız şöminelerin alevi gerçek midir

Bio-ethanol yakıtlı bacasız şöminelerde herhangi bir alev efekti değil gerçek alevin seyrini ve sıcaklığını istediğiniz her mekanda yaşayabilirsiniz.

             5. Yakıtı nasıl temin edebilirim?

1-5-10 Litrelik ambalajlar halinden firmamızdan temin edebilirsiniz.  Ayrıca yetkili etanol satış bayilerinden de temin edebilirsiniz.

TEKNİK BİLGİLER VE KULLANIM ŞARTLARI

             1. Bacasız şömineler güvenli midir?

Bacasız şömineler gerçek alev içerdiğinden tüm ateş kaynaklarının içerdiği riskleri taşımakla beraber, Firmamız bacasız Şöminelerinin AR-GE süreçlerinde alev ayar mekanizması, burner malzeme kalınlıkları,  izolasyon üstünlükleri ile risk minimum düzeye çekilmiştir. Buna rağmen kullanım yeri ve kullanıcı profilinebağlı olarak (ev hayvanları, çocuklu aileler, kalabalık ortamlar, rüzgar alan yerler dikkate alınarak) model ve uygulama tercihleri değişebilir.

             2. Isıtma kapasitesi ne kadardır?

Bağımsız laboratuarlarda yapılan testlerde 1 litre yakıtın 1 saatte yaydığı ısı 7.1 kw olarak ölçülmüştür.  Bu yakıtın 2 saatte tükenmesi durumunda 3.5 kw/h, 3 saatte tükenmesi durumunda 2.4 kw/h ısı açığa çıkar.

             3. Nasıl monte edilir?

Bacasız şöminelerin kurulumu oldukça kolaydır. uygun gördüğünüz yere konumlandırabilir, dilerseniz yer  değiştirebilirsiniz. Duvara montajlı modellerimizde ise arkalarından bulunan askı aparatı sayesinde LCD  bir televizyon monte eder gibi duvara kolayca montajını yapabilirsiniz.

             4. Havalandırmaya İhtiyaç Duyar mı ?

Bacasız şömineler açık şömine konseptinde olup yanan havayı bulunduğu ortamdan alırlar. 70 m3 hacmindeki bir oda için saatte sadece 2 m3 yanma havasına ihtiyaç duyduğundan, odadaki doğal hava sirkülasyonları gereken havayı sağlamaya yeterlidir. Ekstra havalandırmanıza gerek kalmaz.

             5. Herhangi bir bakım ve temizlik  gerektirir mi?

Herhangi bir bakım gerektirmez. Temizliğini ise sadece nemli bir bezle gerçekleştirebilirsiniz.

             6. Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yakıt doldururken çevresine sıçratmamaya ve yanma haznesini taşırmamaya özen gösterin. Bu gibi durumlarda yakıtı kağıt havlu, peçete veya kuru bir bezle temizledikten sonra şömineyi yakın. Yanma haznesine  yakıtı ağzına kadar doldurmayın. Yakıt doldurma ve ateşleme için şömine beraberinde verilen özel çubuğu kullanın. Şömine yanarken ateşin üzerine yakıt ilave etmeyin. Yanma haznesi soğumadan yerinden  çıkartmayın. Ateşleme için kağıt, tahta veya başka yanıcı madde kullanılmamalıdır (Yanma çubuğu dışında ). Yakıt olarak tavsiye edilenin dışında jel ya da diğer yanıcı ve yabancı maddeler kullanmayınız. Etanol yakan, dumansız ve çevreci bacasız şömineler müstakil ve apartman konutlar ile iş yerlerinin dışında otel, alışveriş merkezi, restaurant, kafeterya, bar gibi çeşitli alanların iç ve dış mekanlarında bacaya ihtiyaç duyulmaksızın kullanılabilmekte, doğal alev ile ısınma ve estetiği birleştirmektedir. Bacasız şöminelerimizin yanma haznesi (Burner'lar) 304 paslanmaz çelikten üretilmiştir. Pek çok denemeler sonucu özellikle yakıt üretimi, alev boyutu, ısıtma kapasitesi ve uzun süreli sorunsuz yanması  iç hazne oluşumu, malzeme kalınlıkları ve ebatları ideal halini bulmuş, emniyetli bir yanma ortamı sağlanmıştır. Dumansız, dolayısıyla baca gerektirmeyen zahmetsiz şöminelerimizi apartman daireleri ve pek çok bacasız ortamda keyifle kullanabileceksiniz. Alevin görsel keyfini sürerken bacasız oluşuyla bacadan kaçmayan ısı enerjisi sayesinde ısınabileceksiniz. Ayrıca, yanlış baca sistemleri  nedeniyle kullanamadığınız mevcut şöminelerinizde de bacayı kapatarak burnerlarımızla şömine keyfini zahmetsizce yaşayabilirsiniz. Yapılan testlerde1 lt yakıtın 1 saatte yaydığı ısı 7.1 kw olarak ölçülmüştür.

             7. Bacasız şömineler nasıl kullanılır? 

Şömine haznesine (burner) yakıtı üstten 0.3 cm kalacak şekilde doldurun. Yakıt doldururken sıçratmamaya ve taşırmamaya özen gösterin. Yakıt dolumu tamamlandığında şömine beraberinde verilen çubuğu kullanarak şömineyi yakın. İlk 5-10 dk mavi rengin olduğu bir alev belirecektir. Birkaç dakika sonrasında şöminenin ideal sıcaklığa ulaşmasıyla mavi alevin yerini sarı ve kızıl renklerin hakim olduğu alev alacaktır. Her yakma işlemi sırasında yanma haznesinin tamamen doldurulması önerilmektedir.  Şömineyi istediğiniz zaman şömine beraberinde verilen maşa yardımıyla söndürebilirsiniz.

Paylaş